Ośrodek wypoczynkowy w Kretowinach

Ośrodek wypoczynkowy w Kretowinach ma już za sobą dość długą i piękną historię.

Początki Kretowin jako miejscowości wypoczynkowej to lata 60-te. Wcześniej, ba, nawet dużo wcześniej, istniała wioska o tej samej nazwie. Z relacji, którą ja znam, Kretowiny do tego czasu, tj. do lat 60-tych „nie były odkryte” głównie ze względu na trudną dostępność tych terenów. Droga, początkowo prowadziła tylko do samej wioski, a dalej las, zarośla i dzikość dostępna dla piechura, rowerzysty lub dla wprawionego motocyklisty.

To niewiarygodne, ale tak właśnie było. Dlatego zarówno Morążanie, jak i przybysze z dalszych regionów, pojawili się w Kretowinach pod koniec lat 60-tych.

Pierwsze domki letniskowe stawiały zakłady pracy – PGR , Mleczarnia, Wodociągi, później POM, Odlewnia i wiele innych. Ten początkowy okres to również początek znanej Baby Jagi, czyli bazy letniej gdańskich studentów. Prywatne domki zaczęły powstawać na początku lat 70-tych.

Zapis fotograficzny tamtego okresu można odnaleźć np. na stronach poświęconych historii Morąga. Jeśli w waszym posiadaniu są stare fotografie, może nawet filmy lub inne dokumenty obrazujące ośrodek wypoczynkowy w Kretowinach z tego dawnego okresu, napiszcie do nas – jeśli zechcecie opublikujemy je. Oprócz tego, że wzbudzą naturalny sentyment i często uśmiech na twarzy, pozwolą w pełniejszy sposób przedstawić historię Kretowin.